Most Reverend SOFRONIO A. BANCUD, SSS, DD

Diocese of Cabanatuan
(Dioecesis of Cabanatuanensis)


Suffragan of Lingayen-Dagupan
Created: February 16, 1963. Erected: June 3, 1963.
Comprises 16 towns of Southern Nueva Ecija,
Cabanatuan City, Palayan City and Gapan City.

Titular: St. Nicholas of Tolentine, September 10



Most Reverend
SOFRONIO A. BANCUD, SSS, DD

Born: December 8, 1948, in Atulayan Norte, Tuguegarao, Cagayan. Ordained Priest: May 2, 1977. Appointed Titular Bishop of Bida and Auxiliary Bishop of Cabanatuan: May  24, 2001. Ordained Bishop: August 2, 2001. Installed as Bishop of Cabanatuan: January 25, 2005.

Bishop’s Residence
Barangay Sumacab Este
Maharlika Highway
Cabanatuan City